Dbajmy o mleczaki

Większość osób uważa, że leczenie mleczaków jest zbędne, ponieważ i tak przecież wypadają, można więc zaoszczędzić pieniądze na ich terapii. Ten niefortunny przesąd często skutkuje potem cierpieniem dziecka, problemami z zębami stałymi, a na dłuższą metę – większymi kosztami leczenia. Lepiej więc, aby pociechę już od początku miał pod swoją opieką zaprzyjaźniony dentysta z Lublina. Pierwsza w życiu wizyta u dentysty decyduje o stosunku dziecka do stomatologów niekiedy nawet przez resztę jego życia, warto więc zadbać o pozytywne skojarzenia. Na początek dobrze jest przeprowadzić kilka bezbolesnych procedur, takich jak kontrola stanu ząbków, ewentualnie ich lakierowanie czy lakowanie. Przy zastosowaniu kolorowych pomocy naukowych, książeczek i maskotek, dentysta może przekazać dziecku podstawy profilaktyki i nauczyć prawidłowego dbania o ząbki. Warto przyzwyczajać dziecko do wizyt u stomatologa, tak, aby nie wywoływały one potem histerii i lęku.

Mleczne zęby nie są zmineralizowane tak mocno, jak stałe, a na ich powierzchniach występują dużo głębsze bruzdy. Dlatego właśnie mleczaki łatwiej ulegają próchnicy, która wbrew pozorom bywa niezwykle szkodliwa na dłuższą metę. Owszem, zepsute zęby wypadną, ale proces chorobowy może zainfekować tkanki, które są w jamie ustnej na trwałe, a także uszkodzić zawiązki stałych zębów. Jeśli mleczaki wylecą przed czasem z uwagi na próchnicę, pierwsze zęby stałe mogą wyrżnąć się w nieprawidłowej pozycji, albo przemieścić w jamie ustnej. Konieczna wtedy okaże się wizyta u specjalisty ortodonty i zastosowanie aparatu korekcyjnego, celem naprawy zgryzu. Taka impreza bywa kosztowna i nieprzyjemna dla dziecka, warto więc zareagować na problemy zawczasu. Gdy uszkodzone mleczaki utrzymają się na miejscu wystarczająco długo, może z kolei dojść do zarażenia nowych zębów stałych próchnicą, gwarantując problemy z uzębieniem przez resztę życia dziecka. Dbanie już o zęby mleczne pozwoli dzieciom nabrać właściwych nawyków higienicznych. Warto od początku zaglądać do gabinetu, aby zapobiec infekcjom jamy ustnej i problemom z zębami stałymi. Przyjacielem dziecka może, a nawet powinien zostać stomatolog. Lublin to siedziba wielu świetnych dentystów z dobrym podejściem do młodych pacjentów.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>